Savvaļas augi dārzā - stādīt vai nē?
Šai vēlmei jānāk no iekšienes – kā dabiskai sevis apjaušanai, ar tiekšanos saplūst ar dabu. Diezin vai izdosies pierunāt kādu stādīt savvaļas augus, ja ir pieejami košāki selekcijas veidojumi, kas kārdina ar nebijušām krāsām un formām. Ja nu sirds tomēr velk pie dabiskā, ir jāmācās šos augus izprast un kopt, jo vienkārši palaist visu pašplūsmā nav dārza risinājums. Ir jābūt uz viļņa, lai sadzīvotu ar savvaļas noskaņu dārzā.
Vai viss ir tik vienkārši ar savvaļas augiem dārzā? Domāju, ka ne, jo ir tik dažādi dāru īpašnieki, katrs ar savu īpašo pasaules uztveri, un tik dažādi augi, kas aizpilda savu nišu dabas mātes raibajā gobelēnā. Savvaļas augu straujais dzīves pulss, robustā attīstīšanās un telpas aizņemšana dobē visiem nav īsti saprotama, jo esam pieraduši pie kultivētu augu dzīves ritma, kas ir lēnāks, atsevišķām šķirnēm pat diezgan statisks. Savvaļas augiem nepieciešama pastāvīga vērošana, laicīga augu traucējošo daļu nogriešana un lieko augu aizvākšana. Ziedkopas iespējams, kadam šķiet mazas, ne īpaši košas, nerada spilgtu akcentu un ziedos slīgstošo dobju iespaidu. Iespējams, šie augi jums nerada kārtības sajūtu dobē, jo nepadodas nolikšanai vietā. Dzinumu izliekšanās, reizēm nesakārtotais, brīvais izskats neļaujas kontrolei. Kā sadzīvosiet ar strauju izsēju, spēcīgām atvasēm, un vai gana iedrošinājums ir augu veselīgums, pieticība un labā ziemošana?
Par dabisku augu formu izmantošanu runā arī Delfi
Tauriņu priekam
Vienaldzīgo dabas skaistumam nav, vai tās būtu tauriņu dejas uz ziediem, čaklo bišu rosība, vai vienkārši ziedu mušas atelpa no ierastās steigas. Ir mazas lietas, ko varam dārzā veikt, vai biežāk redzētu mazos viesus savās dobēs. Nevajadzētu satraukties, ka varat piesaistīt dārzam ko sliktu vai bīstamu- kukaiņu pasaulē katram ir sava loma barības ķēdē, un tikai cilvēka galvā pastāv termins kaitīgie kukaiņi.Tauriņu un kukaiņu pievilināšanā īpaša loma ir čemurziežu dzimtas augiem, kuri ir gan vizuāli efektīgi, gan tiem piemīt medicīniskas īpašības.
Dekoratīvais burkāns (Daucus sativa) `Dara` - īstens magnēts tauriņiem un bitēm. Tas ir viengadīgs, uz paciņas gan raksta, ka 2-gadīgs, bet agri sējot, izzied pirmajā gadā. Stāvais cers sasniedz nepilnu metru. Smalkais lapojums tiešām atgādina mūsu tik pierasto dārzeni. Taču ziedkopas fascinē ar tumši sarkaniem, brūnganiem līdz rozā toņiem, palielos, mežģīņainos čemuros. Krūms zied bagātīgi, no jūnija līdz vēlam rudenim, ierieš sēklas, sakļaujot uz centru čemuru. Sēklas ir dīgtspējīgas, tikai jāizvairās no savvaļas burkāniem tuvumā, lai nezaudētu šķirnes kvalitāti. Augšanas apstākļu ziņā šis ir pieticīgs augs, der ne pārāk bagātīgas, vieglas augsnes, pilnā saules apgaismojumā. Burkānu ` Dara` var sēt paliekošā vietā dobē, jo tas nemīl pārstādīšanu, vai iesēt kasetēs ar mazām šūnām, un tad pārstādīt kā jaunstādiņus dobē. ` Dara` ir barības bāze dižtauriņu kāpuriem, tādēļ ļoti vēlami dārzā- ne tikai kā skaistuma avots, bet arī vērtīgs palīgs dabas daudzveidības saglabāšanā.
Vienkārši audzējama un viennozīmīgi dekoratīva ir Parastā fenheļa (Foeniculum vulgare) bronzas forma. Augs sasniedz līdz 150cm, stāvs, stingrs kāts ar smalkām, dilles izskata lapām brūnganos toņos. Viss augs ir ar saldenu aromātu. No vasaras vidus parādās plakanas formas dzeltenas ziedu kopas, kas turpina ziedēt līdz rudenim un ir kā lidlauks medus bitēm, zīdbitēm, smilšu bitēm, kamenēm, dažādu sugu lapsenēm, vabolēm un mušām. Fenhelis spēj piesaistīt plaša spektra kukaiņus, tādejādi atdzīvinot un atveseļojot mūsu dārzus dabiskā veidā. Bez tam fenheļa stādījumi ir barības bāze čemurziežu dižtauriņa kāpuriem, kas ir vieni no lielākajiem Eiropas tauriņiem un izcili, aizsargājami skaistuļi. Dažkas kultūras nespēj sadzīvot ar fenheļa izdalīto aromātu un nīkuļo- tādi ir kolrābji, pupiņas, tomāti. Audzēšanai var izvēlēties jebkuru dārza augsni, ja tā labi aizvada lieko mirtumu un nav stāvoša ūdens. Fenhelis ir visai sausumizturīgs un mīl saulainu augšanas vietu. Stādījumos fenhelis labi aizpilda telpu starp puķēm, kā gaisīga migliņa izceļot to skaistumu.
Vēl viens čemurziežu dzimtas pārstāvis skaistai dobei ir sējas koriandrs (Coriandrum sativum), īpaši tā forma 'Typ Slow Bolt', kas izaug līdz 50cm, ar smalkām, dillei līdzīgām zaļām lapām. Minētā šķirne īpaši labi aplapota. No vasaras vidus balti ziedi ar maigi rozā tonējumu. Koriandrs ir nektāraugs, kas pievilina bites un dārzam derīgus kukaiņus. Audzēšanai izvēlas dārza augsnes, kas ir labi drenētas, bet spēj uzturēt mitrumu, pilnā saules gaismā. Koriandrs ir labs aizpildītājaugs starp lielāka izmēra ziediem – salvijām, kaķmētrām, gailardijām, skabiozām.
Graudzāles ar sarkaniem lapu galiem
Sumināti jaunā gadā, zaļie pirkstiņi!!!!
Interesanta tā lapu padarīšana - krāsas mainās pa sezonām un nav jāuztver graudzāle kā zaļš zāļu kušķis (nu...dažiem tā sanāk). Zilganās molīnijas (Molinia caerulea) šķirne 'Rotschopf' ir jauks atradums tiem, kas meklē košus sarkanus toņus – šai molīnijai lapas ir zaļas ar tumši sarkaniem galiem, ceri rada pārliecinošu divkrāsainu efektu, uz rudeni nedaudz dzeltē. Augumā nepilnu metru, šī molīnija ir veiksmīgi izmantojama dažādās krāsainās grupās ar ziemcietēm, tā ir visumā pieticīga un izturīga, aug vidusmēra dārza augsnēs un neprasa īpašu kopšanu – pavasarī apgriež līdz zemes virsmai, piebaro ar kompostu.
Vairāk zināmas ir sāres jeb prosas šķirnes `Sangria`, `Shenandoah`, `Squaw`- līdz 1m un `Rotstrahlbusch` ap 1,2m, vai mazāka, ap 80cm `Heiliger Hain`. Ļoti daiļi uz augustu, septembri krāsojas lapu galiņi. Plusā vēl prosai veidojas skaistas, sīkas sēkliņas, kas kopā ar visu košo ceru šūpojas vējā.
Arī dažām miskantēm ir bonuss ar lapu tonēšanos košās krāsās rudenī. Jau tā šis augs ir kā magnēts skatieniem - tāāāds cers, tāāādas ziedu vārpas, acis neatraut... šķirnes `Purpurascens` h 150cm lapas uz rudeni krāsojas sarkanīgi oranžas, un `Samurai` h 150cm, kam lapu gali krāsojas sarkanos toņos un `Flammenmeer`, kas sasniedz ap 150cm un cers tonējas violetos, dzeltenos, sārtos toņos.
Pasen Latvijā tiek audzēta imperata `Red Baron`, kas ir koša visu sezonu, tumši sarkaniem dzinumu galiem, nezied, mitrumprasīga kultūra, kas vislabāk iekļaujas ainavās pie ūdensbaseiniem.
Jūlija karstums
Arī
jūlijā turpinās mācībstundas, lai turpinātu saprast, izjust, ielāgot un
pieņemt dabas (it kā vieglo) reizrēķinu: atgriezties pie dabiskā,
vienkāršā ; vērot dabas procesus, ieviest tos savā domu un darbības
lauciņā; tiekties uz augšu un būt kā rasas lāsei, kas atspoguļo saules
gaismu un skaistumu pateicībā un pieņemšanā. Lai izdodas!!
Ar lejkannu šī cīņa nav efektīga, dabas netodes ir apklāšana slāņos, pasargājot no iztvaiošanas to, kas ir apakšā. Organiskā viela spēj noturēt mitrumu, tā baro mikroorganismus, kas dzīvojas augsnē - labs iemesls to papildināt. Kapli derētu nolikt, vai nu nogriezt ar šķērēm lieko, vai apklāt ar mulčējamo materiālu, nezāles nospiežot pie zemes. Nezāles, kam atņem piekļuvi gaismai, (bez fotosintēzes nav no kā pārtikt), iet bojā, radod jaunu organikas krājumu augsnē, kas pēc sadalīšanās būs pieejams citu augu saknēm. Nezāļu raušana ārā irdina augsni, pastiprina iztvaikošanu, kas ir dikti nevēlams sausā, vējainā laikā.
Maija sākumā ziedošas ziemcietes
Šis tas ziedošs un košs šī skarbā maija sākumam. Ja meklējat idejas- te daži varianti, kas piesaista uzmanību pavasarīgā dobē. Kautrīgi baltā vijolīte, efektīgi tumšā gandrene, vienkāršā omfalode ar cerīgi zilajām actiņām... Klāt vēl koši zilais ložņu cekuliņš, kas daudziem šķiet garlaicīgs un uzbāzīgs, taču ziedu laikā tas ir efektīgs, un spēja noklāt zemes virsmu karstā, sausā dobē ir pat napieciešama, jo saudzē augsni, neļaujot tai izdegt un Jūs no laistīšanas. :)
Trakie aukstumi
1.aprīlī atsākam jauno sezonu

Ak, kā esam noilgojušies pēc tikšanās ar Jums, dārzu mīļotāji un zaļo īkšķīšu īpašnieki! Tāpēc steidzam pēdējos sagatavošanās darbus, lai jau 1.aprīlī vērtu vaļā stādu audzētavas "Saules pļavas" vārtus.
Jauno stādu sezonu iesāksim ar dzīvespriecīgu atraitnīšu raibumu. Brauc ciemos un uzbur pavasari savā puķudobē, balkona kastē vai puķupodā. Piedāvājumā dažādas lielziedu un sīkziedu atraitnītes, klājeniskās un nokarenās atrainītes iekaramos podos, un dažādas krāsainas kombinācijas.
Gaidīsim 1.aprīlī 10:00-18:00. Ļauj waze atvest Tevi līdz pat "Saules pļavām" Ogres novada Turkalnē.
Uz tikšanos!
Aicinām pieteikties lekcijām martā

Arī martā stādu audzētavas "Saules pļavas" saimniece, dārzkopības pedagoģe un augsnes veselības fans - Ilva Ozola turpinās dalīties savās zināšanās un neskoposies ar prakstiskiem padomiem dažādās tēmās, kas saistītas ar dekoratīviem kokaugiem, puķēm un graudzālēm.
Martā plānotās tiešsaistes platformā "Zoom" plānotās lekcijas:
- 4.marts "Skaistākie pavasarī ziedošie krūmi"
- 5.marts "Uz viļņa ar graudzālēm"
- 11.marts lekciju cikla "Puķudārzs uz vieglas nots" 1.lekcija "Sausumizturīgas un košas ziemcietes"
- 12.marts "Ko iesēt puķudārzā"
- 18.marts lekciju cikla "Puķudārzs uz vieglas nots" 2.lekcija "Vieglie un gaisīgie augi noskaņu dārzam"
- 19.marts "Kukaiņi un tauriņi dārzā"
- 25.marts lekciju cikla "Puķudārzs uz vieglas nots" 3.lekcija "Ziemciešu vertikālās formas un akcenti dārzā"
- 26.marts "Ziedošs maijs: krūmi, koki, ziemcietes"
Visas lekcijas tiek ierakstītas un dalībniekiem ir iespēja pieteikties video ierakstam, atkārtotai lekcijas noskatīšanai 14 dienu laikā.
Rezervēt vietu un apmaksāt dalības maksu lekcijā var mūsu mājaslapas sadaļā "Veikals".
Uz tikšanos martā!
Pieejami lekciju ieraksti
Šis gads aizsācies rosīgi. Vai ikkatru nedēļu ar savām zināšanām par augiem un to kopšanu tiešsaistes lekcijās dalās "Saules pļavas" saimniece, dārzkopības pedagoģe Ilva Ozola. Lai iedvesmotu dārza mīļus jauniem plāniem smukumdobēs un iedrošinātu dekoratīvo augu izvēlē, lekcijās atbilstoši tēmai tiek apskatīti dažādi kokaugu un puķu veidi, šķirnes, to svarīgākās īpašības, kas būtiskas, audzējot un kopjot, arī sīkumiņi, kas reizēm palīdz defektu vērst par efektu. Neiztrūkst arī dabas daudzveidība un zemītes veselība. Iedrošinājums un iedvesma ir lielākie guvumi, ko dalībnieki min savās pateicībās. Paldies Jums par kopābūšanu!!
Pēc interesentu lūguma, esam izveidojuši arī notikušo lekciju ierakstu arhīvu, Un, ja neesi paspējis pieteikties dalībai kādā sev interesējošā lekcijā, vari iegādāties šīs lekcijas ierakstu,
Līdz 28.februārim visiem lekciju ierakstiem -10% atlaide.
Februāra sākumā plānotās lekcijas
Arī februārī turpināsim aizsākto tiešsaistes (Zoom) lekciju rīkošanu. Tuvākās plānotās
lekcijas,:
"Smuks un apēdams - augi ar pievienoto vērtību"
Svētdiena, 5.februāris no plkst.11:00
Šajā lekcijā par dažādiem augiem, kokiem un krūmiem, kuru aaugļi vai tie paši izmantojami ne tikai ziemas krājumu veidošanai, ēdiena pagatavošanai vai tējām, bet vienlaikus ir arī dekoratīvi.
3 on-line lekciju kurss "Mūžam zaļie", kurās noklausāmas 3 lekcijas:
- 1.lekcija "Tūjas dzīvžogiem - ko izvēlēties?
Sestdiena, 4.februāris no plkst.11:00
Lekcija par Latvijā vienu no populārākajiem dzīvžogos izmantotajiem kokiem - tūju. Par tūju izvēli, stādīšanu un audzēšananu - kopšanu, meslošanu un slimību apkarošanu.
- 2.lekcija "Augi ar mūžzaļu lapojumu"
-
Svētdiena, 12.februāris no plkst. 11:00
- 3.lekcija "Skuju koku formas maziem dārziem"
Sestdiena, 18.februāris no plkst.11:00
Ne visiem ir lielas platības, kurās veidot dekoratīvās dobes. Tāpēc šajā lekcijā par tām skuju koku formām, kuras būs piemērotas stādīšanai dārzos ar nelielām platībām.
Par dažādiem augiem, kuri rudenī nenomet lapas un to, kā šo īpašību veiksmīgi izmantot smukumdobēs un dekoratīvajos stādījumo. Kā arī par praktiskām lietām - kā šos augus kopt un ko darīt, lai tiem palīdzētu veismīgi pārziemot.
Pieteikties dalībai lekcijā un veikt apmaksu var mūsu mājaslas sadaļā "Veikals"
Lekcija Ko stādīt smilšainā vietā? 28.01. plkst.11
Šo sestdien parunāsim par visai tipisku lietu daļā Latvijas– smilšainām augsnēm. Lai gan tas bieži šķiet kā bezcerīgs gadījums, jo augsnes ir nabadzīgas, grūti ielabojamas, saulē pārkarsušas, tomēr gribētos iedrošināt, ka ir pietiekoši interesants augu klāsts gan kokiem, krūmiem, gan puķītēm, augiem ir savi pielāgošanās triki un pastāv metodes, kā uzlabot augsnes auglību un augu labsajūtu.
Dalību lekcijā var iegādāties, dodoties uz mājas lapas sadaļu: http://www.saulesplavas.lv/veikals/item/lekcijas-par-darzkopibu/28janvara-zoom-lekcija-pl-1100-1310-ko-stadit-smilsainas-augsnes/
Tiekamies 28. Janvārī pl. 11:00 ZOOM platformā!
Tiks apskatītas tēmas:
- kas raksturīgs smilts augsnēm bioloģiskā, fizikālā, ķīmiskā skatījumā
- kādi kokaugi audzējami smilšanās augsnēs
- kādi lakstaugi audzējami smilšainās augsnēs
- kā augi spēj izdzīvot ekstrēmos apstākļos
- kādas metodes un stratēģijas palīdz uzlabot augsni.
iegādāties lekciju
Lekciju kurss "Koki un krūmi pavasarīgai iedvesmai"
Sāc mosties no pelēcīgās vienmulības un pārcelies uz pavasarīgu košumu, lai rastu iedvesmu savam dārzam, iepazīstoties ar Latvijas klimatam piemērotiem kokiem un krūmiem, noskaidro pamatlietas par stādu izvēli audzētavās, to stādīšanu, augsni, mēslošanu un kopšanas darbiem!
2023.gadā stādu audzētava "Saules Pļavas" aizsāk on-line lekciju ciklu dārza entuziastiem. Tajās, ko noderīgu uzzinās gan iesācēji, gan tie, kuriem ir kāda pieredze.
Lekcijas notiks ZOOM platformā un tās sakārtotas īsos 3 lekciju kursos. Katru nodarbību var klausīties arī kā atsevišķu lekciju.
Lekciju kurss "KOKI UN KRŪMI PAVASARĪGAI IEDVESMAI":
1. lekcija "Košākie pavasarī ziedošie koki"
Ceturtdiena,
12. janvāris 18:30-20:40
Apskatītas tiks tēmas:
- kādi izskatās aprīlī un maijā ziedošie koki un krūmi,
- kādus augšanas apstākļus tiem nodrošināt;
- kā izvēlēties kvalitatīvu stādu un kā to iestādīt;
- kā kopt pavasarī ziedošos kokus un krūmus.
2. lekcija "Koki un krūmi ar krāsainu lapojumu"
Sestdiena, 14. janvāris - 11:30-13:40
Apskatītas tiks tēmas:
- dzeltenas krāsas lapojums kokiem un krūmiem;
- populārākās šķirnes ar sarkaniem un violetiem toņiem;
- pelēcīgs lapojuma tonis kokiem un krūmiem;
- raibie, plankumainie, strīpainie kokaugi;
- kādus augšanas apstākļus izvēlēties krāsainiem kokaugiem.
3.lekcija "Augi dzīvžogiem"
Otrdiena, 17. janvāris 18:30-20:40
Apskatītas
tiks tēmas:
- kādi lapu un skuju koki piemēroti dzīvžogiem;
- kādu dzīvžogu veidu īsti izvēlēties;
- kā stādīt un kopt dzīvžogus.
Lekcijas vada: Ilva Ozola, dārzkopības pedagogs, stādu audzētavas ”Saules Pļavas” saimniece.
Katr lekciju var klausīties atsevišķi - dalības maksa 10 EUR. Vai arī var iegādāties dalību visas 3 zoom lekcijā, kas notiks 12. janvārī, 14. janvārī un 17.janvārī par izdevīgāku cenu - 27 EUR.
Radi visu pats
Jaungada vēlējumi tīri labi noder dārzā. No visa lēruma, ko mēs gadumijās savēlam citiem, šo to “iezemēju”, lai domas izdzen pārdomu saknes un nes patiesu labumu. Radi pats, viss paša rokās (un galvā), taču ar cieņu un mīlestību uz māti Dabu, kas ir gudri sastrukturēta sistēma un apspēlē mūs dzīves šahā ļoti ātri. Mūsu shēmošana ar pašlabuma gūšanu dārzā ir vārgi pīkstieni kopējā dzīves dziesmā.
Radi bagātību! Ienesiet bagātību dārzā ar pamatīgu mulčēšanu, biezu treknu slāni!! Tas vairos augsnes mikrofloru, ļaujot augiem augt spēcīgiem un veselīgiem; radi to ar blīvu augu stādījumu, kas bagātīgi noklās zemes virsmu un neļaus labumiem no zemes izskaloties, nomāks nezāles, pie viena būs arī bagātīgs augu klāsts skaistumam, efektīga kompozīcija un būs ar ko dalīties ar draugiem. Sējiet īpašus augus un saaiciniet dārzā skaistumu– bites, tauriņus, citus mazus lidoņus, (kam parasti nosaukumu zin tikai entomologi). Sajūtaties bagāts!
Radi mieru! Var vizuāli uzburt ar dārza formām, krāsām, noskaņām. Aplaižot acis apkārt var ieraudzīt, kas duras acīs, izlec no kompozīcijas un to labojot, iegūt mierīgākas noskaņas. Bet, ja godīgi- cik miera ir Jūsos pašos? Cīņa ar nezālēm, kaitēkļu indēšana, kurmju nogalināšana utt… ja tas viss ir Jūsu galvās, tad jau miers ir iluzors. Neuzbrūc, sadzīvo un sauc palīgos īstos, dabas akceptētos palīgus, tad miers gūst citu dimensiju. Jums ir laiks sev? Miers dzīvo arī bišu vērošanā un kaifā par ziedošu pļavu.
Radi veselību! Dārza veselība plus Jūsu veselība – radīsim to ar dabas likumu izpratni un respektēšanu. Nav jau jābūt permakultūras ekspertam, lai saprastu vienkāršas patiesības par draudzīgu saimniekošanu, taču galvas vēl jauc ieprieksējā gadsimta noplicinošā agronomija, kuras seku labošana nu ir mūsu, savādāk jūtošo, uzdevums. Radīsim un mācīsimies kopā, ieliekot tajā mīlestību, azartisku prieku, tad būs mums bagātība, miers un veselība.
Laimīgu 2023.!!
Par jauko sniedziņu uz zariem
Sniega kupenu kalni tā vien vilina ārā, sen neredzēts skaistums tā vien prasās iemūžināt un palielīties pasaulei. Nemaz nešaubos, ka Jums jau ir gadsimta foto ar sevi sniegā, ar svētku eglīti un sevi zem eglītes, ar Duksi pie eglītes un Muri eglītē. Biezais sniegs diemžēl var aizlauzt trauslākos zarus, var pat noliekt zarus līdz zemei, kas rada iespēju šim tam neelastīgam arī nolūzt. Esiet tik labi, nopuriniet!! Sniedziņš ir viegls, bet tā ir ļoooti daudz; pie atkušņiem tas paliek draudīgi smags. Purināšanu veic MAIGI, jo zemākās temperatūrās zari ir neelastīgi un trausli. Ja ar grābekli spēcīgāk sitīsiet vai grābsiet pa skujām, tās salūzīs sīkos gabaliņos un nokritīs. Vairāk cieš skuju koku formas, īpaši vecākas tūjas ar gariem izstīdzējušiem dzinumiem – bumbas, puslodes, stabveida fomas, kam ir vairāki stumbri. Tos būtu labi savilkt kopā ar platu lentu.
Lai Jums skaisti un skujeņiem – viegli!
Vēl viens iemesls negriezt visu nost rudenī
Viegli un radoši vainadziņos un dekoros var izmantot dobē atstātās graudzāles un citas ziedu daļas. Lai gan tās ātri aizmet pa vējam savas sniega cepures, tomēr daļu vētras un puteņi pamazām nolauž, izkaisot sēklas un sakapājot vārpas…
Par tām graudzālēm, kas vēl dižojas dārzā, un ko var izmantot ziemas kompozīcijās, pie viena, ar kādām skujām labāk darboties, uztaisīšu lasāmu tekstu ar bildēm, tā saukto digitālo produktu.
Silts novembris dārzā
Novembris dārzā 2022
Šajā svētku nedēļā patriotisms atnāca pavisam pa citu taku…
Ļauj ziedam vēl būt! Nesteidzini rudeni.
Mūžzaļās ziemcietes rudenī
Zaļās lapas turpina iztvaikot arī ziemā, tādēļ jādod iespēja šiem augiem uzņemt daudz mitruma un veidot rezerves, pirms zeme sasalst.
Augus var laistīt, var arī rasināt lapas vai skujas - visi veidi ir pieņemami. Ja zeme ir ļoti sausa, kas pēc šīs vasaras ir ļoti iespējams, jālaista pamazām un pacietīgi, jo izkaltusī zeme diez ko neņem ūdeni pretī. Lielu koku tuvums sausina augsni vēl vairāk - sīks lietutiņš nelīdz neko, ir jālej pašam un daudz. Pēc saliešanas kaut neliels mulčas slānis dažu cm biezumā (mulča, lapas, kūdra, komposts u.c.) ir super labs darbiņš. Ja nu ziemā uznāk lieli mīnusi, ir labi, ja var nomulčēt vēl biezāku sausa materiāla kārtu, ko pavasarī var atgrābt nost vai pēc vajadzības atstāt organiskam mēslojumam. Lieliski līdz arī apklāšana ar skujām. Protams, tās neaizsargā no līeliem mīnusiem, bet palīdz saglabāt mitrumu lapās, samazina iztvaikšanu, jo aiztur aso sausinošo vēju iedarbību uz lapām. Reizēm mūžzaļi augi skarbos apstākļos nomet lapas, lai samazinātu iztvaikošanu un tādejādi pārziemotu. Šādi augi pavasarī pamazām plaukst, lapojums atjaunojas; ir tikai jāapgriež bojātās daļas un augs turpinās augt.
Pirkumu grozs
Pirkumu grozs ir tukšs.